Piękno turystyczne

Wakacje są okresem, kiedy nareszcie można odpocząć od codziennych trudów. Jest to okazja, aby spotkać się z bliskimi nam osobami – rodziną lub przyjaciółmi. Możemy także pozałatwiać wszelkie formalności, z którymi nie mieliśmy okazji tego zrobić wcześniej, a także rozwijać swoje pasje. Jest to jednak także szansa, aby wyjechać na kilka lub kilkanaście dni poza miejsce zamieszkania. Najbardziej interesującymi kierunkami są zazwyczaj ciepłe kraje. Wiele osób odwiedza Hiszpanię, Włochy, Francję, Grecję, Portugalię, Turcję, Czarnogórę, Chorwację, Bułgarię, Rumunię, Cypr, Egipt, Tunezję, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Malediwy, czy Tajlandię. Inni celują w chłodne kraje. Do takich należą Norwegia, Szwecja, Islandia, Finlandia, ale także Austria, czy Szwajcaria. Spora część osób zostaje jednak w Polsce.

Tutaj mamy wybór taki jak Pojezierze Mazurskie, czy nadmorskie kurorty na czele z Ustką, Władysławowem, Sarbinowem, Łebą, Jastrzębią Górą, Ustroniem Morskim, czy Krynicą Morską. Również góry mają swój urok – niezależnie od tego, czy są to Tatry, Karkonosze, czy też Bieszczady. Ciekawe miejsca w Polsce to jednak także największe miasta. W Krakowie możemy odwiedzić Zamek Królewski na Wawelu, czy wejść na Wieżę Mariacką. Kościół Mariacki to unikatowy zabytek, podobnie jak rynek zwany Sukiennicami. Fabryka Schindlera też jest chętnie odwiedzana przez turystów. Kazimierz to z kolei dzielnica, którą może szczycić się krakowska turystyka. Jednak poza Krakowem znajdują się również wspaniałe miejsce. Specjalne autobusy podwiozą turystów do Kopalni Soli w Wieliczce znajdujące się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, a także do Obozów Zagłady w Oświęcimiu. Wrocław słynie z kolei z przepięknego i malowniczego Ostrowa Tumskiego, a także z Panoramy Racławickiej. Spacer po wszystkich mostach jest wyczerpujący, ale warty wysiłku. Trójmiasto jest niezwykłe ze względu na kontrasty – romantyczny Sopot, nowoczesna Gdynia oraz historyczny Gdańsk.

W tym ostatnim można zobaczyć pomnik Neptuna na samym środku miasta oraz przespacerować się Długim Targiem. Warto także pojechać na Westerplatte i zobaczyć miejsce, w którym oficjalnie zaczęła się II Wojna Światowa. Gdynia to miasto nowoczesne, gdzie zobaczymy muzea, m.in. Muzeum Marynarki Wojennej oraz unikatowe akwarium. Sopot słynie z kolei z molo, z którego jest przepiękny widok na morze. Po drodze do Trójmiasta warto odwiedzić też Malbork, który ma unikatowy zabytek, jeśli chodzi o zamki w Polsce. Krzyżacki Zamek w Malborku wymaga trzygodzinnej wędrówki z przewodnikiem, ale warto się tam udać, żeby dowiedzieć się trochę na temat historii. Także Warszawa należy do miast, gdzie zjeżdża się co roku wielu turystów. Zarówno Pałac Łazienkowski, jak i Pałac Kultury i Nauki mają swój urok, mimo że ten drugi budzi wciąż kontrowersje. Tu również znajduje się Zamek Królewski. Oczywiście warto także przespacerować się Starym Miastem, gdzie można odnaleźć trochę uroku stołecznego. Zwłaszcza średniowieczne budynki odnowione po wojnie robią wrażenie.