Odwiedź Kazimierz Dolny

Pragnąc zapoznać się z krajowymi walorami turystycznymi nie możemy pominąć Kazimierza Dolnego, który ze względu na swoją unikatową historię, dziedzictwo kulturowe oraz walory przyrodnicze jest jednym z najciekawszych zakątków w Polsce.

Niezwykłe miasto

Dobrze ulokowana nadwiślańska osada, przy żeglownej części rzeki, będąca handlowym łącznikiem między Rusią a Śląskiem i Pomorzem była naturalną kandydatką na ważny ośrodek handlowy. Tak też się stało. Najprawdopodobniej ze z powodu Kazimierza Wielkiego Kazimierz Dolny już w XIV w. posiadał kamienne fortyfikacje, zamek oraz wzniesiony został Kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja.

W kolejnych latach Kazimierz Dolny stał się jednym z najważniejszych ośrodków handlowych w Polsce, z którego posyłane było zboże w kierunku nadbałtyckiego Gdańska. Z tego względu miasto w szczytowym okresie posiadało aż 60 bogato zdobionych spichlerzy oraz wspaniałą zabudowę wzniesioną przez bogacących się mieszczan, w której odnajdziemy ciekawy pensjonat.

Zabudowa miasta

Królewskie miasto Królestwa Korony Polski, jakim był Kazimierz zachował część swojej niegdysiejszej zabudowy. Głównie w postaci majestatycznych spichlerzy oraz kamienic, gdzie znajduje się nie jeden przyjmujących gości pensjonat lub hotel. Wszystkie spichlerze ulokowane są w pobliży Wisły. Do najpiękniejszych zabudowań przynależy spichlerz Ulanowskich, który znajduję się koło równie pięknego, chociaż nieco zaniedbanego spichlerzu Feursteina. Nie powinniśmy również pomiąć między innymi spichlerzu Pod wiankami, czy też spichlerzu Król Kazimierz, w którym znajduje się hotel.

Kazimierz Dolny posiada również unikatowe kamienice ulokowane w rynku lub jego pobliżu. W większości wzniesione przez bogacących się na handlu zbożem mieszczan. Sztandarowym przykładem są kamienice Przybyszewskich. Zarówno kamienica pod Świętym Mikołajem, jak i pod Świętym Krzysztofem są obowiązkowym punktem do zwiedzenia. Ponadto nie wolno pominąć niezwykłego zamku oraz baszty obronnej będących częścią fortyfikacji. Chociaż kompleks zamkowy na przestrzeni wieków, w wyniku wojen popadł w ruinę wciąż jest warty obejrzenia.

Dziedzictwo przyrodnicze

W mieście znajdzie się niejeden pensjonat lub willa która przyciąga turystów nie tylko ze względu na bogactwo historyczne regionu, ale również z powodu walorów przyrodniczych. Miasto Kazimierz znajdując się w obrębie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego może zaoferować wspaniałe punkty widokowe, czy też wąwozy.

Jednym z najciekawszych miejsc, do którego możemy dotrzeć pieszo z miasta jest Wąwóz Korzeni. Miejsce jest wspaniałym miejsce na spacer dla całej rodziny. W pobliżu miasta znajduje się również wąwóz Niezabitowskich oraz Małachowskich. Warto również wspiąć się na Górę Trzech Krzyży, z której rozpościera się widok na Kazimierz Dolny.

Żydowski Kazimierz

Będąc w mięsie warto zapoznać się z żydowską przeszłością miasta. W Kazimierzu wciąż odnaleźć możemy synagogę z XV w. oraz Stary Cmentarz Żydowski, na którym umieszczona została ściana płaczu.

19 cze Brak komentarzy admin Adventure , , Read more...