Nigeria stolicą tropików
Jednym z najludniejszych państw na świecie (8 miejsce), którego gospodarka w dużej części rozwija się dzięki wydobyciu ropy naftowej o tropikalnym, suchym klimacie jest Nigeria. To rejon wielu wspaniałych równin, pięknych pagórków i gęstych lasów deszczowych – mocno zróżnicowany pod względem widoków zagadkowy ląd.
Pośród najbardziej znanych i intrygujących atrakcji można tutaj odwiedzić między innymi stolicę, Abudżę, która, co ciekawe, została zaprojektowana przez Kenzo Tange – japońskiego architekta. Warto także wybrać się do Kano czyli starożytnego miasta. Jego mury są zbudowane z cegieł wypalanych w promieniach słońca, natomiast samo miasto zostało wybudowane w XI w. Godną poznania jest interesująca historia tego miasta, które dawniej pełniło rolę państwa-miasta i było w posiadaniu plemienia Hasa. Meczet, który jest tam jedną z atrakcji, został zbudowany w XV wieku.
Przemierzając różnorodną Nigerię, warto przystanąć na chwilę w Parku Narodowym „Yankari”, który położony jest w południowej części stanu Bauch. Niespotykana fauna i flora, która stamtąd pochodzi okazuje się niezwykle różnorodna. Kolejnym punktem którego nie można pominąć są tamtejsze gorące źródła. Rzecz jasna nie ma Nigerii bez rzeki Niger. Ta zapierająca dech w piersiach delta stanowi jedną z tych perełek, których w żadnym wypadku nie należy pominąć.
Wartym do zobaczenia jest również Święty Gaj Oszun położony na przedmieściach Oszogbo. Miejsce to łączy w sobie las i zakola, które są otoczone sanktuariami, ołtarzami oraz posągami Oszun – bogini płodności plemienia Joruba.
Do innych ważnych obiektów zalicza się także Skansen w Jos – jedno z najstarszych muzeów Nigerii. Zaskakującą ciekawostką jest fakt, że nad jego stworzeniem trzymał pieczę polski badacz – Zbigniew Dmochowski. Miejsce to przedstawia charakterystyczne nigeryjskie budownictwo, a większa część dzieł znajdujących się w muzeum jest wykonane przez polskich architektów. Gdy już jesteśmy w Nigerii, dobrze jest zwiedzić również Muzeum Narodowe zlokalizowane w środkowej części miasta Lagos. Odnajdziemy tam chociażby eksponaty i świadectwa historii, oraz nigeryjskiego budownictwa. W szczególności warta rekomendacji zdaje się być wystawa „Skarby starożytnej Nigerii”, jak również mercedes, w którym został zabity jeden z przywódców tego państwa. Muzeum ukazuje również dzieła z brązu oraz wytwory tutejszego rzemiosła. Innym istotnym punktem zwiedzania jest Muzeum Tradycyjnej Nigeryjskiej Architektury położone w znanym mieście Abudża. Prezentuje ono budowle Nigerii w rzeczywistych wymiarach oraz formach np. Pałac Katsina czy meczet Ilorin.
Zwiedzając ten kraj, nie sposób nie zobaczyć niesamowitego Pałacu Oby. Ta efektowna konstrukcja mieści się w miejscu zwanym Lagos i liczy sobie już trzysta lat. Wzniesiono ją za panowania znanego władcy Oby Akinsemoyina.
Do Nigerii najlepiej wybrać się w okresie od grudnia do marca. Nie należy też zapominać o koniecznych szczepionkach przeciwko żółtej febrze. Na podróż dobrze jest zaopatrzyć się przede wszystkim w kapelusz i przyciemniane okulary, krem z filtrem. Po kraju przemieszcza się przy pomocy autobusów, Busz-taxi i minibusów.