Meksyk – świat dualności i sombrero

Pikantne burrito, sombrero, pływające ogrody, kolorowe czaszki i La Catrina z okazji Święto zmarłych – to pierwsze rzeczy przychodzące na myśl, gdy myśli się o Meksyku. Co ma do zaprezentowania kraj zaludniony do XVI wieku przez Azteków?

Miasto atrakcji

Tradycyjne poznawanie miasta to podziwianie placów i niezwykłych kościołów. Ciekawostką jest to, iż w okolicach ołtarzy można zamontować kłódki z prośbami o szczęście i dobre samopoczucie, które przeznaczone są dla uczciwych przestępców. Nieudawaną kulturę i zwykłych obywateli tego kraju można poznać w wielu różnorodnych okolicach. Zwiedzanie można zacząć od Muzeum Fridy Kahlo czy Estadio Azteca (jeden z największych stadionów świata). Najwięcej powie nam rzecz jasna Muzeum Sztuki Popularnej a także gmach Soumaya (przede wszystkim przedstawia twórczość Dalego). W Megalopolis koniecznie należy zobaczyć barokowo-klasycystyczną katedrę budowaną w latach 1563-1567, która wznosi się na wysokość 67 metrów. Jest przykładem jednej z najobszerniejszych katedr wybudowanych na świecie. Inny rekord jest udziałem placu miejskiego, którego pole powierzchni dochodzi do 46800 metrów kwadratowych – mowa naturalnie o Plaza de la Constitución (znanym również pod nazwą Zócalo). Tuż obok da się zobaczyć zbudowany na azteckich dawnych zabudowaniach Palacio Nacional. W przypadku gdy zależy nam na obeznaniu się z tutejszą architekturą, genialnym na to sposobem jest odwiedzenie niedalekiego miasteczka Guanajuato, które stanowi połączenie ciasnych uliczek, rynków i wielobarwnych zabudowań – fantastyczny przykład iberyjskiej architektury z czasów kolonialnych. Wśród domów które pochodzą z czasów kolonizacji, można zobaczyć także kościół Santiago (Chiapas), którego historia może przypominać legendę z dreszczykiem.

Popularne ruiny

Wśród największych atrakcji dla turystów Meksyk oferuje Palenqué to jest pozostałości miasta Majów. Miejscowość ta znajduje się na południu Meksyku w regionie Chiapas, tam znajduje się także stanowisko archeologiczne które wymienia się jako podstawową atrakcję. Ruiny starożytnego terytorium zamieszkiwanego niegdyś przez cywilizację Majów, a odkrytego bagatela w 1746r. dostarczają mnóstwo jedynych w swoim rodzaju wrażeń. Zbudowane z kamienia zabudowania wynurzające się z dżungli tropikalnej to krajobraz, który powinien zaliczyć każdy odwiedzający to państwo. Oczywiście największą reakcję wśród podróżników stanowi Świątynia Inskrypcji czyli miejsce pochówku Pakala Wielkiego – legendarnego władcy. To miejsce kultu ma formę piramidy o wysokości szesnastu metrów, na której szczyt prowadzi dziewięć stopni. Wspiąwszy się na samą górę zostaniemy wynagrodzeni widokiem na zabytki Palenqué – Świątynię Krzyża, Słońca i Ulistnionego Krzyża oraz Wielki Pałac. Co ponadto zasługuje na uwagę? Oczywiście pozostałości znajdującego się pod ziemią akweduktu łączącego pałac z tarasami.

Spektakularność i podróż jedyna w swoim rodzaju

Aztekowie i Majowie znacząco przyczynili się do powstanie dzisiejszego Meksyku, pozostawiając po swojej cywilizacji taki budowle jak prekolumbijski zespół pałacowy znany pod nazwą Chichen-Itzá (na półwyspie Jukatan), a ponadto El Castillo czyli kolumny Tysiąca Wojowników i El Caracol (czyli Ślimak). To przykład jednego z siedmiu nowych cudów świata, z tego powodu należy go zobaczyć. Te gigantyczne połacie obfitujące w pozostałości budynków budzą zachwyt nie tylko wśród archeologów, ale wydają się nie lada atrakcją dla miłośników Indiany Jonesa. W głównym mieście Jukatanu, Méridzie, można zobaczyć najstarszą w Meksyku katedrę pod wezwaniem św. Ildefonsa. Nie wolno zapominać również o azteckim centrum religijnym – Teotihuacán.

Jak przeżyć wyprawę życia?

Pasmo Sierra Madre de Chiapas to świetna okazja na poznanie cudów ukrytych w naturze. Płynąca tamtędy rzeka Grijalva rozpościera się na prastary Kanion Sumidero. Jest możliwym skorzystać z dwugodzinnego rejsu łodzią po tym miejscu, aby być pewnym niezapomnianych przeżyć. To bardzo spektakularne miejsce, które jest projektem tylko natury bez pomocy ludzkiej. Zamieszkuje ją wiele drapieżnych zwierząt (krokodyle, oceloty, iguany). Warto także zajrzeć do Ciapa de Corzo – mieściny o kolonialnej przeszłości. Gdy chcemy zobaczyć jak w Meksyku wyglądają słoneczne plaże i ośrodki wypoczynkowe, natychmiast należy wybrać się do jego urlopowej wizytówki czyli do Cancún, w którym można obejrzeć m. in.: podwodne muzeum, spróbować egzotycznych drinków oraz nurkować. Wśród najważniejszych atrakcji gwarantujących urlopowiczom pozytywnie szokujące wrażenia można wymienić również: cenota skryte pomiędzy skałami w Valladolid, plaża w Tulum i plaże w Sisal, na których zdarza się natknąć się na flamingi, Akuami pełne wspaniałych żółwi oceanicznych, cudowna Laguna oraz cenota w Bacalar mieniąca się aż siedmioma odcieniami niebieskiego, a także wodospad mineralny Hierve el aqua znajdujący się 70 km od Oaxaca. Warto także wybrać się na podziwianie imponującego, wielkiego drzewa z Tule oraz wulkan Popocatepec w mieście Atlixco.