Finlandia

Można wskazać takie miejsce na mapie kontynentu europejskiego charakteryzujące się brakiem hałasu, spokojem, równowagą. Bezgraniczna przestrzeń, natura i zwierzęta. To cechy charakterystyczne Finlandii.

Wyjątkowa moc natury
To północne państwo robi niezwykłe wrażenie nie tylko ogromną ilością zapierających dech w piersiach jezior, gęstą tundrą i dzikim, nie do okiełznania lasem. Każdy turysta może zagłębić się w dowolne miejsce (nie nie wprowadzono ograniczeń związanych z zakazem wkraczania na terytorium lasów, które są prywatną własnością), wybrać się na spacer po leśnym dukcie i zgromadzić pełne pojemniki owoców jakie daje las. Co zadziwiające, na terenie kraju utworzono ponad 30 parków narodowych, a wstęp do nich jest bezpłatny. Osoby uwielbiające kontakt z naturą mogą czuć się tu jak w raju. Lasy zajmują 74% powierzchni kraju, a liczne jeziora i wyspy sprzyjają sportom wodnym oraz są robią wrażenie na zapalonych wędkarzach. Zarówno fauna jak i flora obfituje w lasy świerkowo-sosnowe oraz brzozowe. Kraj to typowa tundra i tajga, które zamieszkują typowo zimowe zwierzęta: leming górski, niedźwiedź, lis polarny, bielak, rosomak, łoś i naturalnie wilk. Dużą atrakcją jest również występowanie w tej części Europy reniferów, które można spotkać spokojnie pasące się na łąkach. Wśród różnorodnego ptactwa, bardzo często występującym będzie puszczyk i orzeł przedni. Udając się do parków narodowych, należy uwzględnić w planie podróży Lemmenjoki (dla fanów trekkingu) oraz Linnansaari znajdujący się na wodach Haukivesi (jezioro Saimaa). Można być niemal pewnym, że w pierwszym z wymienionych napotka się łosia, natomiast drugi oferuje panoramę wody, która jest poprzetykana rozrzuconymi nieregularnie wysepkami (archipelag). Do tego kraju jezior i lasów przyciągają wyjątkowo malownicze krajobrazy, na które składa się duża liczba zatok, wysepek i wzgórz pokrytych gęstymi, potężnymi lasami. Finlandia jest krajem jaki bez wątpienia warto odwiedzić o każdej porze roku. Każda z nich ma swój wyjątkowy urok, który zachwyci nawet najbardziej wybrednego podróżnika.

Piękno najbardziej znanych obszarów miejskich
Odwiedzając Finlandię, należy odwiedzić parę największych miast, jakie są atrakcyjne dla podróżników pod względem zabytków i bogatych kolekcji, w które wyposażone są muzea przedstawiające historię i kulturę państwa. Stolica kraju zauroczy wyjątkowymi galeriami, Portem Południowym który oferuje rejsy imponującymi statkami, Pałacem prezydenta, jak również niezmiernie przykuwającą uwagę katedrą św. Mikołaja. To kultura i wielowymiarowość miasta sprzyja jego oryginalności i posiadanemu wdziękowi. Podróżników zainteresują także miejscowe teatry (Teatr Szwecki, Fiński Teatr) jak również Muzeum Art. Ateneum i Art Kiasma zdumiewające wspaniałymi arcydziełami sztuki. W Tampere które uznawane jest za przemysłowe centrum kraju przyciąga najciekawszymi zabytkami architektury urbanistycznej. Rovaniemi zainteresuje niespotykanym gmachem Lappia-talo wybudowanym w 1975 r. oraz otoczonym rzeką Arktikum.

Magia północnego nieba
Wśród atrakcji, jakich nie da się zapomnieć, znajduje się słynna Aurora Borealis. To zjawisko, które powszechnie występuje pod nazwą zorzy polarnej zjawisko świetlne można obserwować 10 do 20 dni w trakcie roku. Choć przebywając w Laponii, która jest najbardziej położonym na północ miejscem państwa, da się być świadkiem zorzy niemal codziennie, gdy tylko pozwoli na to niebo – wyzbyte jakiejkolwiek chmury. Z niezmiernie magicznych ciekawostek, Finlandia zasłużyła na miano „Krainy Północnego Słońca”. Powodem takiego tytułu jest słońce, które nie zachodzi zupełnie podczas dwóch miesięcy w ciągu roku – czerwca i lipca.

Fantazje północy
Finlandia jest znana z licznych zapierających dech w piersiach terenów. Wśród najważniejszych znajduje się Naantali – miasteczko portowe, w którym założono park rozrywki Świat Muminków który nosi nazwę Muumimaailma. Następnym ważnym punktem podczas wyprawy powinna stać się podbiegunowa Laponia, w której największą atrakcją z pewnością będą odwiedziny w Wiosce Świętego Mikołaja, która czynna jest również w porze letniej. W działającym w bliskim sąsiedztwie Santa Parku da się odwiedzić Szkołę Elfów i elfickiej sztuki pisania oraz piekarnię „Pana Imbira”. Należy odwiedzić również wioskę lodową, która może poszczycić się wspaniałą scenerią. Wśród obowiązkowych miejsc do zobaczenia znajduje się także pałac śnieżny (Kemi), W pewnych rejonach łatwo spotkać zaprzęgi psów Husky czy też w skład których wchodzą renifery. Ogromną popularnością cieszą się również sauny fińskie, których bez wątpienia główną funkcją jest służenie jako miejsce spotkań towarzyskich oraz relaksu. Prostota kuchni fińskiej urzeka takimi potrawami jak chociażby potrawy przyrządzane z reniferowego mięsa.

22 lut Brak komentarzy admin Adventure , , Read more...