Brazylia – ogrom powierzchni i atrakcji

Dość często destynacją zagranicznych podróży jest dobrze znana i lubiana Brazylia. Podczas jednej wycieczki ani jeden podróżnik nie jest w stanie odwiedzić każde miejsce godne uwagi.

Upalna Amazonia
Region Amazonii jest mokry i upalny, z tego powodu najlepszym okresem na przygotowanie wyprawy w dane regiony jest pora niedeszczowa przypadająca na czas między październikiem a czerwcem. Wyprawy do Północnej Brazylii pozwalają na zwiedzanie okolicznych miast, jednocześnie nie odpuszczając podróży do brazylijskiej selwy. Serra da Capivara (Park Narodowy Serra da Capivara) pozwala zobaczyć naskalne grafiki sprzed najprawdopodobniej tysięcy lat. W amazońskiej puszczy warto odwiedzić teatr opery (Teatr Amazonas) znajdujący się w mieście Manaus. Jest on uposażony w marmury z półwyspu apenińskiego i w stal przywiezioną z Anglii oraz meble z Paryża. Jego kopuła jest zbudowana z tysięcy ceramicznych płytek zdobionych i malowanych barwami narodowymi Brazylii. Manaus to także popularnie zwane pływające miasto (cidade flutuante) oraz płynąca przez prawie siedem tysięcy kilometrów rzeka Amazonka.

Rio de Janeiro
Wspaniałym miastem Brazylii jest Rio de Janeiro, którego najbardziej charakterystycznym punktem jest góra Corcovado (710 metrów n. p.m.). szczyt tej góry zajmuje pomnik Chrystusa Króla Odkupiciela. Zdobywając górę, można cieszyć się widokiem słynnych kąpielisk: Copacabana, Ipanema, Leblon zatoki Lagoa Rodrigo de Freitas oraz zobaczyć biedniejsze strefy miasta tak zwane fawele. Godna uwagi jest również Głowa Cukru nad Zatoką Guanabara. Drogi metropolii wypełniają się prędko milionami ludzi w czasie kilku dób przypadających na świętowanie karnawału.

Cud natury
Jednym z najpiękniejszych widoków w Brazylii jest Wodospad Iguazu, który jest zlokalizowany przy granicy Brazylii i Argentyny. Szum wody jest słyszalny nawet z odległości ponad 20 km. Jest to najbardziej fascynujący wodospad o wyjątkowo ciekawym punkcie – Gardle Diabła w kształcie litery U. Poza wodospadem warto odwiedzić Pantanal – największe równiny – bagna mieszczące się w zachodniej Brazylii. Region taki jest nieujarzmiony ręką ludzką i obfitujący w wyjątkowe przyrodę. Pośród fauny zamieszkującej te terytoria znajduje się: puma, jaguar, wilk grzywiasty, arirania, jeleń bagienny, tapir, ocelot, pekari, kapibara, pancernik, mrówkojad, papuga, różne małpy, nandu, kajman i anakonda, i również pirania.

Młoda stolica
Brasilia to miasto o stażu jedynie kilkudziesięcioletnim (powstało w 1956 r.). Godnym odwiedzenia może być Plac Trzech Mocarstw, Pałac Świtu, Kościół Matki Bożej z Aparecidy, a dodatkowo stadion piłkarski Estádio Nacional de Brasilia. Jeśli się chce złapać oddech, należy wybrać się na tak zwane brazylijskie Malediwy – Jericoacoara. Składają się na nie dziewicze plaże piaszczyste otoczone z dowolnej strony niebieską laguną, kształtujące się na spokojnych wodach. Turysta będzie mógł zobaczyć tutaj plamy kokosowe oraz lazurowe oczka wodne. W celu dotarcia na znaczniejszą ilość niesamowitych plaż, warto pomyśleć o mieście umiejscowionym nad oceanem Atlantyckim – Fortalezę i jej Plaże Cumbuco a także wydmy Canoa Quebrada oraz klify w Morro Branco. Malowniczo umiejscowione miasto Salvador może za to zaprezentować się licznymi atrakcjami turystycznymi, wśród których wymienić można pomnik Ludwika Lejzera Zamenhofa, Kościół Nosso Senhor do Bonfim a także Palácio Rio Branco. Wśród cenionych kurortów, w których można spędzić wspaniały czas w przybrzeżnym hotelu pośród soczystych pagórków i piaszczystych plaż jest zdecydowanie Armação dos Búzios.